Medicínské houby
Rychlý průvodce světem medicínských hub

Reishi

Nejen schnopnost zklidnit ve vypjatých okamžicích či při poruchách spánku. To dokáže, v česku známá, Lesklokorka lesklá (Ganoderma lucidum). Královně hub, jak se jí také přezdívá, je vhodné věnovat pozornost zejména z důvodu, že se jedná o jednu z nejlépe prozkoumaných lékařských hub v oblasti protinádorových vlastností.

Obsah sekce

  1. Výskyt a podoba
  2. Aktivní složky a působení
  3. Jak vybírat?

Výskyt a podoba

Reishi
Reishi je k nalezení na mnohých místech světa. Většinou na pařezech či kmenech stromů. Pro svou charakteristickou podobu je lehce rozeznatelná. To díky svému působivě lesklému, červenému klobouku. Lesklokorku je možné pěstovat si také v domácích podmínkách. Avšak její přirozený výskyt v přírodě, kdy roste na opravdovém kmeni stromu, nám může garantovat její nejvyšší kvalitu.

Aktivní složky a působení

Reishi je v prvé řadě známá pro svou schopnost vyvážení hormonů. Tím přirozeně zlepšuje kvalitu spánku. Dále dokáže účinně bojovat proti kvasinkám (candida) a tak může výrazně snižovat stres. Dle čínské medicíny může její pravidelná konzumace člověku prodloužit život. A to zejména z důvodu široké škály obsahovaných látek:

Polysacharidy

Neboli cukry s dlouhým řetězcem, které skvěle fungují jako potrava pro náš imunitní systém. Gano-derma-polysacharidy zpomalují růst nádorů a například v Japonsku se takto využívá jako prevence léčení a terapie rakoviny.

Vitamíny a minerály

Reishi obsahuje některé vitamíny ze skupiny B, esenciální aminokyseliny a také má výrazný obsah železa a selenu. To tělu přispívá k lepší funkci transportu kyslíku v organismu a vyživování imunitního systému. Selen také působí antioxidačně.

Terpeny

Dle japonské studie má reishi díky triterpenům pozitivní vliv na poruchy spánku. Mimo to, také na snižování hladiny cholesterolu, podporuje krevní oběh a působí proti trombózám. Terpeny mohou také působit zpomalením uvolňování histaminu při alergiích.

Jak vybírat?

K závěru si představme základní pravidla pro výběr Reishi. Ve zkratce je důležité věnovat pozornost 5 klíčovým bodům.

  • Houba prošla dvojí extrakcí, aby se účinné složky staly bio dostupnými (horká voda + alkohol)
  • Víme jak houby rostly a zda-li jde o tzv. Fruiting bodies
  • Známe podíl aktivních prvků (zejména polysacharidů)
  • Formy podání vybíráme dle přirozené vstřebatelnosti pro tělo
  • Vhodné je obohacení o adaptogenní bylinky pro zlepšení účinků

Obsáhleji se problematice výběru léčivých hub věnujeme v samostatné kapitole Kde a jak vybrat (na co si dát pozor).

Zpět nahoru