Medicínské houby
Rychlý průvodce světem medicínských hub

Cordyceps

Houba příznivá pro aktivní způsob života. V česku je známa jako Housenice čínská (Ophiocordyceps sinensis). Vhodná je zejména pro zlepšování fyzické i psychické odolnosti, díky svým adaptogenním účinkům. Její vývoj je navázán na housenku, na které cizopasí a následně s ní souzní v přirozené symbióze.

Obsah sekce

  1. Výskyt a podoba
  2. Aktivní složky a působení
  3. Jak vybírat?

Výskyt a podoba

Cordyceps
Výskyt této symbiotické souhry, se ve volné přírodě odehrává v oblastech Himalájí. To v nadmořských výškách 4 000 až 6 000 metrů. Skládá se ze dvou částí, kterými jsou: houbou přeměněné tělo housenky a podpůrné vazivové tkáně. Vrchní houbová část je tmavě hnědá nebo černá, ale může být i v čerstvém stavu žlutá. Při pěstování se však používá kvašení bez použití hmyzu.

Aktivní složky a působení

Svým spojením živočišné i rostlinné říše je Cordyceps v tradiční čínské medicíně vyzdvyhován pro svůj přínos jangu i jinu. Přispívá tak k výdrži, energii a také pomáhá v oblasti sexu. Aktivními složkami Housenice jsou:

Polysacharidy

Neboli cukry s dlouhým řetězcem, které skvěle fungují jako potrava pro náš imunitní systém.

Mannitol

Zlepšuje krevní oběh. Jeho konzumace zvyšuje maximální kapacitu kyslíku v těle až o 15 %. Z těchto důvodů lze dosáhnout vyšší úrovně energie a jelikož krev proudí tam kam má, funguje jako skvělá sexuální vzpruha.

Kordycepin

Je obdobou adenosinu, který napomáhá přeměňovat ADP v našich buňkách na ATP – tím nám dodává energii i na buněčné úrovni.

Nutno opět podotknout – aby byl produkt z Housenice skutečně té nejvyšší kvality, ujistěte se, že jde o dvojí koncentrát.

Jak vybírat?

Na závěr se pojďme podívat na základní pravidla pro výběr Cordycepsu. Ve zkratce je důležité věnovat pozornost 5 klíčovým bodům.

  • Houba prošla dvojí extrakcí, aby se účinné složky staly bio dostupnými (horká voda + alkohol)
  • Víme jak houby rostly a známe jejich původ
  • Známe podíl aktivních prvků (zejména polysacharidů)
  • Formy podání vybíráme dle přirozené vstřebatelnosti pro tělo
  • Vhodné je obohacení o adaptogenní bylinky pro zlepšení účinků

Obsáhleji se problematice výběru léčivých hub věnujeme v samostatné kapitole Kde a jak vybrat (na co si dát pozor).

Zpět nahoru