Medicínské houby
Rychlý průvodce světem medicínských hub

Yamabushiitake

Přírodní cestou regenerace našeho nervového systému, dobře poslouží pro úspěšný boj proti Alzheimerově nemoci nebo demenci. Lví hříva (lion's mane), známa také jako korálovec ježatý (Hericium erinaceus), pomáhá i v oblasti harmonizace a zklidnění při trávících problémech. Není divu, že se takto různorodě příznivým působením, věnují řady medicínských studií.

Obsah sekce

  1. Výskyt a podoba
  2. Aktivní složky a působení
  3. Jak vybírat?

Výskyt a podoba

Lví hříva
V česku známý jako Korálovec ježatý a v Japonsku jako Yamabushitake. Zde se využívá, mimo své léčivé účinky, v oblastni gastronomie. To pro svou jemnou chuť podobnou mořským plodům. V oblastech s mírným podnebím, se přirozeně vyskytuje na kmenech starších listnatých stromů a svou podobou připomíná právě lví hřívu.


Aktivní složky a působení

Korálovec ježatý je dokonalý pro nalezení rovnováhy trávícího traktu. Při obtížích s žaludečními vředy, nebo záněty v trávícím traktu. Za svoji schopnost regenerace nervové soustavy a harmonizace trávícího traktu vděčí především jeho aktivním složkám:

Glukany

Tyto cukry s dlouhým řetězcem pomáhají tělu získat si zpět přirozenou obranyschopnost imunitního systému.

Erinacin

Užíváním této látky, lze povzbudit kognitivní funkce. Ty mají za úkol, postarat se o naši koncenteraci a spolehlivou paměť. Erinacin povzbuzuje svým působením nervový systém, právě díky regeneraci mozkové tkáně. Společně s glukany tak využívá synergií, které účinně bojují proti onemocněním jako Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Díky schopnosti chránit a obnovovat myelinové pouzdro chránící nervové buňky, je speciálně vhodnou volbou v případě postižení roztroušenou sklerózou.

Jak vybírat?

K závěru si představme základní pravidla pro správný výběr Korálovce. Ve zkratce je důležité věnovat pozornost 5 klíčovým bodům.

  • Houba prošla dvojí extrakcí, aby se účinné složky staly bio dostupnými (horká voda + alkohol)
  • Víme jak houby rostly a zda-li jde o tzv. Fruiting bodies
  • Známe podíl aktivních prvků (zejména polysacharidů)
  • Formy podání vybíráme dle přirozené vstřebatelnosti pro tělo
  • Vhodné je zesílit působení přidanými látkami působících synergicky

Obsáhleji se problematice výběru léčivých hub věnujeme v samostatné kapitole Kde a jak vybrat (na co si dát pozor).

Zpět nahoru